KOMPENDIUM DLA NOWOPRZYJĘTYCH DZIECI

Ramowy rozkład dnia, czyli co?, gdzie? i o której godzinie?

6:00- 8:30 Dzieci schodzą się do sal. Odbywają się zabawy dowolne służące realizacji pomysłów dzieci, a także prowadzona jest praca indywidualna. Do tej godziny przyprowadzamy dziecko do przedszkola.

8:30-9:00 Tuż przed śniadaniem prowadzone są ćwiczenia poranne i ortofoniczne. Trwają przygotowania do śniadanka.

9:00- 9:30 Czynności samoobsługowo- higieniczne. Śniadanie.

9:30-10:00 Trwa realizacja zajęć dydaktyczno-edukacyjnych z całą grupą.

10:00-11:00 Dzieci wychodzą na spacer do parku, trwają zabawy na świeżym powietrzu.

11:00- 13:30 Czynności samoobsługowo- higieniczne . I danie obiadu i zdrowa przekąska. Relaks przy muzyce- leżakowanie.

13:30-14:00 Drugie danie obiadu i deser.

14:00 - 17:00 Słuchanie bajeczek czytanych przez nauczyciela. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań wg. wyboru dzieci. Praca indywidualna.

Rady na pierwsze dni w przedszkolu:

• Zarezerwuj sobie czas, aby dobrze rozstać się ze swoim dzieckiem, by rozstanie następowało stopniowo. Zachęcamy do wzięcia kilku dni urlopu, jeżeli jest to możliwe. W pierwszym tygodniu odbieraj dziecko szybciej np: zaraz po zupie, przed leżakowaniem, by mogło przebywać w przedszkolu część dnia, potem stopniowo wydłużaj jego czas pobytu. Pamiętaj, żeby odebrać punktualnie dziecko, o umówionej ( obiecanej) godzinie. Organizm dziecka dzięki temu przystosuje się etapami do nowej sytuacji.
  • Pamiętaj, aby osobiście zaprowadzić dziecko do przedszkola. Czasami lepszą alternatywą będzie przyprowadzanie w pierwszym tygodniu dziecka przez tatę. W czasie rozstania przytul je, zapewnij, że po nie wrócisz. Nie warto też w nieskończoność przeciągać rozstania, bo Twoje wahania, zwiększą lęk dziecka. Można ustalić znak umowny po którym dziecko będzie wchodziło do sali.
  • Nawiąż osobisty kontakt z nauczycielem i zaufaj jego kompetencjom ( konsultacje prowadzi raz w tygodniu nauczyciel w pokoju nauczycielskim). Od tego momentu będzie on ważną osobą w życiu dziecka i " skarbnicą wiedzy" o nim w życiu społecznym. Powie Tobie o tym, jak się czuje ono w przedszkolu, co robiło, czego się nauczyło.
  • Pomoce nauczyciela nie udzielają informacji o rozwoju dziecka ich pomoc ma charakter opiekuńczy i porządkowy.
  • Na okres adaptacyjny daj dziecku jego ulubioną przytulankę, ważny przedmiot, który kojarzy mu się z domem wzmocni poczucie bezpieczeństwa i pomoże w trudnych dla niego momentach.
  • Przygotuj dziecko do przedszkola, tak aby mogło swobodnie się ubierać i rozbierać. Zaznacz jego ubrania by łatwiej mogło je rozpoznać. Im dziecko jest bardziej samodzielne, tym czuje się pewniejsze, bo nie musi w każdym momencie prosić o pomoc.
  • Unikaj zbędnego pośpiechu, staraj się nie przychodzić na " ostatnią chwilę", miej czas i poświęcaj dużo uwagi dziecku. Okazuj zainteresowanie tym, co robi w przedszkolu, ale pamiętaj nic na siłę. Świętuj z całą rodziną jego pójście do przedszkola. To naprawdę wielkie wydarzenie w życiu dziecka.
  • Żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem, a nie łzami w oczach!
  • Wybierzcie się z dzieckiem na zakupy, by mogło uczestniczyć czynnie w przygotowywaniu wyprawki potrzebnej w pierwszych dniach pobytu. Potrzebne będą( grupa najmłodsza): obuwie zmienne, poduszka jasiek i poszewka na nią, kocyk kolorowy (max rozmiar to 150 na 120), dodatkowa zmiana odzieży w razie "awarii", fartuszek. W późniejszym terminie dziecko przyniesie szczoteczkę do zębów i pastę; chusteczki higieniczne, nawilżane i kartonik suchych. Wszystko to podpisane. W woreczki zaopatruje przedszkole, a wyprawkę zamawia nauczyciel po wcześniejszym zebraniu pieniędzy. Dzieci nie śpią w piżamkach.

Więcej ważnych informacji na stronie internetowej naszego przedszkola www.przedszkole51.com